Past Fellowship Recipients

Mary Creason Memorial Award for Undergraduate Teaching

  • 2013-14: Emilie Huffman (G12), Ron Malone (G13)
  • 2012-13: Anne Watson (G12), Reggie Bain (G12)
  • 2011-12: Catherine Marcoux (G11), Kevin Finelli (G09)
  • 2010-11: Arunkumar Jagannathan (G11)
  • 2009-10: Sargis Karapetyan (G09)
  • 2008-09: Willie Ong (G07)
  • 2007-08: Kristine Callan (G05)

Gordy Fellowships

  • 2014-15: Kevin Claytor (G09)
  • 2013-14: Georgios Laskaris (G08), Anne Watson (G12)
  • 2012-13: Yang Yang (G07), Yingyi Zhang (G06), Yunhui Zhu (G07)
  • 2011-12: Chenglin Cao (G06)
  • 2010-11: Bonnie Schmittberger (G10)
  • 2008-09: James Joseph (G03), Yunhui (Rena) Zhu (G07)
  • 2005-06: Andrew Dawes (G05)

Fritz London Graduate Fellowships

  • 2013: Abram Clark (G08)
  • 2012: Jie Ren (G07)
  • 2011: Ivan Borzenets (G06), Dong Liu (G06)
  • 2010: Henok Mehbrahtu (G06) and Joel Greenberg (G05)
  • 2009: Phillip Wu (G03)
  • 2008: James Joseph (G03)
  • 2007: Bason Clancy (G02), Le Luo (G02)
  • 2006: John Foreman
  • 2005: Ribhu Kaul
  • 2004: Joe Kinast, Oleg Tretiakov
  • 2002: Junfei Geng
  • 2001: Michael Gehm, Stephen Granada, Umit Ozgur
  • 1999: Daniel Howell
  • 1998: Ken O'Hara
  • 1997: Scott Zoldi
  • 1996: Andrei Kogan
  • 1995: Michael Bergmann
  • 1994: David Egolf
  • 1993: Mark Shattuck
  • 1992: Qin Xi
  • 1991: Peter Turley
  • 1990: Jun Ye
  • 1989: William Baxter

Henry W. Newson Fellowships

  • 2014-15: Justin Raybern (G14), Xiqing Li (G14)
  • 2013-14: Ronald Malone (G13), Jun Yan (G10)
  • 2012-13: Sean Finch (G09), Jonathan Mueller (G09)
  • 2011-12: Forrest Friesen (G11), Adamos Kafkarkou (G11)
  • 2010-11: James Esterline (G03), Jun Yan (G10)
  • 2009-10: Seth Henshaw (G05), Mary Kidd (G04), Brent Purdue (G00), Changchen Sun (G04)
  • 2008-09: James Esterline (G03), Qiang (Alan) Ye (G02)
  • 2007-08: Matthew Kiser (G02)

Goshaw Fellowships

  • 2014: Douglas Davis (G14), Matthew Eppland (G14)
  • 2011: Zipeng Li (G10)

Graduate Teaching Fellows

  • 2009-10: Sam Gong (G06), Joel Greenberg (G05)
  • 2008-09: Hans Norrell (G04)
  • 2007-08: Kristine Callan (G05)
  • 2006-07: Hans Norrell (G04)
  • 2005-06: Brian Bunton (G00)

Outstanding Teaching Assistant Award

  • 2013-14: Nurul Islam (G13), Ming-Tso Wei (G13)
  • 2012-13: Catherine Marcoux (G11), Hao Zhang (G10)
  • 2011-12: Jonah Bernhard (G11), Chung-Ting Ke (G10)
  • 2010-11: Ben Cerio (G08), Abe Clark (G08), Sean Finch (G09), Ashley Jones (undergraduate)
  • 2009-10: Seth Cohen (G07), Hannah Guilbert (G08), Willie Ong (G07), Mengyang Sun (G07)
  • 2007-09: Kristine Callan (G05)
  • 2005-06: Arya Roy

Townes — Perkin-Elmer Fellowships

  • 2013: Ming-Tso Wei (G13), Weizhi Xiong (G13)
  • 2012: Reggie Bain (G12)
  • 2011: Meg Shea (G11)
  • 2010: Chris Varghese (G10)
  • 2008: Ben Cerio (G08), Abe Clark (G08), Chris Coleman-Smith (G08), Taritree Wongjirad (G08)
  • 2004: Nasser Demir (G04)
     

James B. Duke Fellowships

  • 2014-18: Andrew Seredinski (G14)
  • 2013-17: Kevin Holway (G13)
  • 2012-16: Scott Moreland (G12)
  • 2009-13: Jonathan Mueller (G09)
  • 2006-10: Joshua Albert (G06), Abhijit Mehta (G06), Joshua Powell (G06)
  • 2005-09: Joel Greenberg (G05)
  • 2003-07: James Esterline (G03)
  • 2000-04: Emily Longhi (G00)

Graduate Program in Nanoscience (GP Nano) Fellowship

  • 2015-16: Andrew Seredinski (G14)
  • 2013-14: Jiani Huang (G12), Ming-Tso Wei (G13), Gu Zhang (G12)
  • 2012-13: Anne Watson (G12)
  • 2010-11: Mauricio Pilo Pais (G09)
  • 2009-10: Huaixiu Zheng (G08)
  • 2008-09: Huaixiu Zheng (G08)
  • 2007-08: Ivan Borzenets (G06), Horacio Carias (G06), Henok Mebrahtu (G06)
  • 2006-07: Horacio Carias (G06)

University Scholars Program

  • 2011: Margaret Shea (G11)
  • 2006: Abhijit Mehta (G06)

John T. Chambers Fellowship

  • 2009-10: Joel Greenberg (G05)
  • 2007-08: Joel Greenberg (G05), James Joseph (G03)

Center for Theoretical and Mathematical Sciences Fellows

  • 2010: Adam Sokolow (G05)

Preparing Future Faculty (PFF) Fellows

  • 2010-11: Kristine Callan (G05)
  • 2009-10: Joel Greenberg (G05)